SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ... SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ...

  • https://www.facebook.com/usayed.ank.7
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905365634834
  • https://twitter.com/AnkUsayed
  • https://www.instagram.com/usayedank
Rıza Ceylan
ceylanriza@hotmail.com
İNSAN VE ÖZSAYGI
06/12/2019

İNSAN VE ÖZSAYGI         

            Şüphesiz evrende Yaradan'ın en mükemmel şekilde yarattığı canlı insandır. İnsan ki yaşatır insan ki büyütür, yeşertir, güzelleştirir. İnsan ki öldürür ,bozar aç bırakır zulüm eder. İnsan ki iyilik etmek için bile kötülük yapabilir. Evrende hiçbir canlı yoktur ki kendi türünün ve kendinin zalimi olmasın. 

         Konuyu  gençlerimiz bağlamında ele alacak olursak  geçen hafta kamu oyunun gündeminde olan öğretmene saygısızlık  olayının temelini nerede ve nasıl aramak gerekir? Hangi soruşturma sonucu yaşanılanları düzeltebilir veya her daim yaşananları ve bundan sonra yaşanacakları yok  sayabilir ?

         Araştırmacılar  günlük hayatta insana dair birçok olumsuz davranışı özsaygı eksikliğine  bağlamaktadırlar. Ergenlerin saldırganlık ve asosyal davranışlarının sebebinde özsaygı  eksikliği yatmaktadır. Hataların yapıldığı ortamlarda ortaya çıkan kızgınlık ve suçluluk duyguları, bireylerin  kabullenmeme,sevilmeye layık olmama gibi kendi varoluşuna aykırı durumlar yaşama korkusuyla  oluşur. Özünü korumak isteyen ego, farklı tepkilerle bahane ve suçlu bulmaya çalışır. Suçlu bulurken kızgınlık, bahane bulurken suçluluk duyar.Öz saygısı olmayan insan,  kendine bir zemin bulamadığı için varlığını yok  sayar. Kişinin kendisi yoksa, çevresinde olanları da yok saymaya yok etmeye çalışması bu nedenledir.

         Çocuk yaşlardan itibaren, çocukların davranış bağlamında değersiz görülmesi, çocuğun sürekli cezalandırılması, ergenlik dönemindeki bazı olumsuz çevre tutumlarıyla birlikte bireyde özsaygı düşüklüğüne sebep olmaktadır. Değerli olduğunu hissetmeyen, ödüllendirilmeyen  çocuk, her olumsuz davranışında cezayla karşılaştığında öz güvenini dolayısıyla özsaygısını  yitirmektedir.

         Bizler  anne baba olarak çocuklarımızın giyimlerine gösterdiğimiz ilgiyi, acaba beyinlerine ve ruhsal ihtiyaçlarına gösterebiliyor muyuz? Bedenlerine uygun giysiler ararken, beyinlerine uygun kitap, film vb araştırabiliyor muyuz? Ya da akşam tv de seyrettiği dizinin onun ruhunda nasıl bir tahribat yaptığını görebiliyor muyuz? Bu bağlamda yazılı görsel ve sosyal medyaya büyük sorumluluk düşmektedir. Medyada her  an kendi kültürüne ve benliğine uygun olmayan içeriklerle karşılaşan birey kendi benliğiyle çatışma içerisine girmekte, yanlışı doğru olarak algılamakta gittikçe saldırganlaşmaktadır. Giderek Milli değerlerimizden uzak, şiddete meyilli bir toplum haline gelmemizin sebebini de  buralarda aramak gerekir.
         Bugün yeryüzündeki savaşların ve sefaletin tek sebebi; insanın doymak bilmeyen egosudur. Evrenin tek hakimi Rab'in insanin emrine sunduğu kaynaklar, bütün evreni doyurabileceği halde; ben olma duygusu biz olma duygusunun önüne geçmiş, dünyanın bir tarafı olabildiğince refah içinde yaşarken, başka bir yerdeki canlılar açlığa mahkum edilmiştir.

         Peki, insan kendinin zalimi olabilir mi? Şüphesiz insan kendinin zalimidir. En fazla zulmü kendi bedenine ve ruhuna yapar. Kötüyü dinleyip söyleyerek diline ve kulağına, daha güzelini yapabileceği halde gayret göstermeyip, ayaklarına, kollarına ve zekasına, taşıyabileceğinden fazla yüklenerek bedenine, şeytani kelamlarla ruhuna zulüm eder.
İnsan acelecidir, nankördür, cimridir, menfaatine çok düşkün,kıskanç ve hasetçidir. İnsan zalim ve cahildir. Cahildir çünkü zayıf yaratıldığının ve evrende bir kum tanesi kadar hükmü olmadığının, farkında değildir.
İnsani farkındalığımızın iyiye ve güzele, rahmani istikamete yönelmesi dileklerimle. Sevgiyle...

.......Ben ne isem davranışlarım ona uygun olur... (Michel de MONTAİGNE)                                                     

Rıza CEYLAN314 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL ARKADAŞIM - 20/11/2019
Emir kulu olmadan mert bir insan olarak yaşamak, sırt sırta yol almak hayatta en önemli değerlerdendir.
Köşe Yazıları